Новини

Власні записи Китаю розвінчують історичні права в суперечливих морях

Забезпечивши союз з президентом Філіппін Родріго Дутерте під час державного візиту до Пекіна в 2016 році, президент Китаю Сі Цзіньпін це підкреслив, відвідавши Манілу в 2018 році, пообіцявши нову главу в дипломатичних відносинах двох країн і пообіцявши перевернути суперечливий Південний Китай Море в “море спокою”.

У опублікованому посланні до філіппінців безпосередньо перед поїздкою Сі згадував, як понад 600 років тому китайський дослідник Чжен Хе “здійснив багаторазові відвідування районів Манільської затоки, Вісай та Сулу” під час своїх “семи закордонних подорожей, що прагнуть дружби та співпраці”. .

Припускали, що Китай контактував з архіпелагом задовго до прибуття європейців і назвав його Лас Іслас Філіпінас на честь короля Іспанії Феліпе II. Це також був спосіб для Сі підкріпити претензії Китаю в Південно-Китайському морі – на основі його “лінії з дев’ятьма рисками” і довгий час оскаржувались Філіппіни, В’єтнам, Малайзія, Бруней та Індонезія.

Проблема полягає в тому, що факти свідчать, що Чжен ніколи не крокував на майбутні філіппінські острови.

“Всі науковці у всьому світі одностайні: Чжен Хе він ніколи не відвідував Філіппіни”, – заявив Антоніо Карпіо у своїй онлайн-лекції на початку цього місяця, назвавши анекдот Сі “абсолютно неправдивим”. Колишній суддя Верховного суду Філіппін також представив офіційні записи в Китаї, які розкривають “історичні морські права” Пекіна над Південно-Китайським морем, тим самим порушуючи нові питання щодо його становища в регіоні в міру загострення напруженості.

У понеділок США підняли ставку, заявивши, що “претензії Пекіна на офшорні ресурси” у більшості спірних морів є “абсолютно незаконними”. Державний секретар США Майк Помпео додав, що світ “не дозволить Пекіну розглядати Південно-Китайське море як свою морську імперію”. У відповідь Пекін звинуватив Вашингтон у надмірному розпалюванні ситуації.

Раніше США розгорнули військові кораблі USS Nimitz та USS Рональд Рейган, щоб відстоювати свою свободу судноплавства у водах. Матрос на одному з кораблів сказав “Аль-Джазірі”, що операції можуть тривати тижнями. Китай провів масштабні морські навчання в цьому районі з 1 по 5 липня.

Історичні записи можуть не сприяти Китаю в продовжуваних дискусіях щодо контролю над Південно-Китайським морем, через яке щорічно проходить 5,3 трлн. Дол. Світової торгівлі.

Спростовуючи претензії китайського президента, Карпіо представив докази власного Китайського військово-морського гідрографічного інституту, що підтверджують візит Чжен до тодішнього Королівства Чам у центральній частині В’єтнаму. Переклад китайської назви королівства неправильно називав його пізніше філіппінським островом.

У статті про енциклопедію стародавньої історії 2019 року також простежувались експедиції Чжен на початку 1400-х років аж до Аравії та Африки, але ніде в цій історії не згадувалося про передбачуваний візит Чжен на Філіппіни.

Щоб ще більше спростувати претензії Китаю на “історичні права”, Карпіо представив кілька стародавніх китайських карт, що існували ще 900 років тому, династіям Сун і Тан. Усі карти показували, що найпівденнішою територією Китаю був острів Хайнань.

Крім того, Конституція Китайської Республіки 1947 р. Також визначила Хайнань найпівденнішою частиною країни, ставлячи питання щодо того, що пізніше з’явиться як претензія на „дев’ять рисок”.

Незалежно від історичних свідчень, реальність полягає в тому, що Китай вже “контролює майже всі факти на місцях” і тепер має “реальну і надійну опору” в Південно-Китайському морі, сказав Томас Бенджамін Даніель, старший експерт із зовнішньої політики Інституту Малайзії стратегічних та міжнародних досліджень (ІДІЛ Малайзія).

Тим не менше, Даніель та інші аналітики закликають Китай та інші зацікавлені сторони в регіоні дотримуватися принципів і духу міжнародного права, зберігати мир і уникати ситуацій, які призвели б “до дуже небезпечного шляху”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *