Найбільші світові корпорації розчаровані в Африці

Африка

Загальновідомим є той факт, що суспільно-політичну та економічну стабільність у світі забезпечує середній клас. В більшості розвинених країнах він займає близько 60% населення. Ця верства виконує функцію найпотужнішого економічного донора держави, є її головним інвестором, формує масштабний внутрішній ринок та сприяє розвитку демократичного суспільство.

Про середній клас в Африці та те, як він став причиною розчарування найбільших світовий корпорацій, читайте далі.

Африка
Фото: Reuters
На вулицях Аккри — столиці і найбільшого міста Гани.

Насамперед слід зазначити, що межа між бідними та багатими африканцями розмита. За інформацією американської дослідницької організації «Pew Research Center», середній клас в Африці (без врахування ПАР) становлять 6% жителів. Їхня заробітна плата коливається в межах 10-20 доларів на день.

Незважаючи на те, що за останні десять років кількість представників середнього класу в Африці збільшилася, вона все одно залишається незначною. В 2004 році до середнього класу належало 4,4% африканців; в 2014 році цей показник зріс до 6,2%. Верхній сегмент класу отримує 20-50 доларів щодня, тоді як 90% жителів континенту заробляють менше 10 доларів.

Така невелика чисельність середнього класу в Африці є дивною, адже ВВП більшості африканських країн щороку збільшується на 5%. Доходи населення вдвічі зросли, але суттєвих змін не відбулося: африканці перетворилися з надзвичайно бідних в просто бідних. До прикладу, за останні декілька років в Ефіопії вдесятеро зросла кількість тих, хто заробляє більше 10 доларів на день. Сьогодні таку заробітну плату мають лише 2% жителів країни.

Головною проблемою Африки залишається відсутність індустрії, яка могла б забезпечити людей робочими місцями. Виробництво товарів для експорту унеможливлюють серйозні торгові бар’єри, а національні ринки континенту надто скромні, щоб заради них марнувати час.

Читайте також: Вся світова торгівля в одній інфографіці

Нерозвиненість середнього класу формує несприятливий інвестиційний клімат на континенті. Технологічні компанії переоцінили зростання місцевого ринку смартфонів, великий бізнес розширюється набагато повільніше, ніж хотілося б. Кілька років тому найбільший ритейлер ПАР «Shoprite Holdings» заявляв, що відкриє в Нігерії 600-800 магазинів: наразі компанія оперує лише дванадцятьма. На протилежному кінці континенту, в Кенії, «Cadbury» і «Coca-Cola» закривають свої заводи. «Ми думали, що це буде нова Азія, — скаржаться в «Nestlé». — Але зрозуміли, що середній клас тут занадто незначний і практично не зростає».

© Сергій Філюк, «Україна демократична»

Leave a Reply