В цій аптеці виготовляли ліки для Лесі Українки

43063-7u

Найстаріша аптека Луцька, яка одночасно є музеєм аптекарської справи, розташована по вулиці Драгоманова, 11 в історичній частині міста.

Вхід в аптеку-музей

Музейне приміщення було побудовано в кінці XVIII століття. У 1845 році в ньому сталася пожежа. Місцевий хімік Адам Злоцький та його брат Петро своїм коштом відремонтували будинок, після чого облаштували в ньому аптеку. Невдовзі в підвалі з’явилися лабораторія та склад лікарських засобів.

В свій час тут зберігалися старі книги рецептів приготування ліків німецькою, польською мовами, а також на латині. Було також деяке обладнання для їх виготовлення. У 1966 році деякі речі з аптеки перевезли в інші аптеки-музеї на Львівщині.

До середини 20-го століття тут було налагоджено виробництво близько 55 різновидів мазей, 30 настоянок, 20 сиропів. В розпорядженні фармацевтів знаходилося 220 найменувань рослин. Їхній збір та підготовка були доручені співробітникам аптеки. У 1935 році на території закладу пробурили артезіанську свердловину, вода з якої подавалася в аптеку, де її миттєво газували і продавали.

Аптека-музей

Лабораторія в аптеці працює й донині. Наразі тут виготовляють здебільшого препарати від захворювань шкіри. Протягом місяця аптека самостійно виробляє близько тисячі одиниць ліків.

Луцька аптека-музей

Музейна експозиція розташована в двох кімнатах — торговому залі та кабінеті директора, інтер’єр яких оформлений в стилі позаминулого століття. В шкафчиках розставлені різноманітні пляшечки, ступки, штангласи та штофи. В торговому залі стоїть старовинний касовий апарат зі Сполучених штатів.

Старовинний касовий апарат аптеки-музею

Що стосується кабінету директора, то тут експозиція представлена аптечним посудом XV-XVII століть, старовинними книгами з рецептами, документами та ін. Тут також знаходиться деякий аптечний інвентар: машинка для виготовлення супозиторіїв і закривання флаконів, мірні циліндри і ваги, посуд, ступки для виготовлення мазей і порошків, стара друкарська машинка, телефон тощо.

Аптека-музей у Луцьку

Кажуть, що в той час, коли маленька Леся Українка з родиною жили в Луцьку, в цій аптеці виготовлялися деякі ліки для майбутньої поетеси.

© Сергій Філюк, «UDNM.org»

Leave a Reply