Українці

Днями Державна служба статистики України оприлюднила дані щодо кількості населення станом на 1 червня 2013 року. Варто одразу відзначити, що демографічна тенденція в країні не змінилася, нація продовжує вимирати. Загалом за один рік в Україні померло майже 85,6 тисячі осіб.

Цікаво, що помирають українці в різних областях «по-різному». Неймовірний контраст спостерігається між Заходом і Сходом країни. Приміром, з цих вісімдесяти п’яти тисяч померлих майже тридцять припадає лише на одну Донецьку область, в той час, як на Рівненщині за цей рік чисельність населення зросла! Позитивний природний приріст спостерігається в таких західних областях як Закарпатська, Чернівецька, Івано-Франківська і Волинська. В лідерах по найбільшим показникам смертності Луганська, Чернігівська, Полтавська та вже згадана Донецька області.

Щоб не вводити в оману читачів, пояснюю: демографія — складна наука, що вивчає закономірності відтворення населення, і якщо ми говоримо про тридцять тисячах померлих за рік у Донецькій області, то це число скоріше характеризує тих людей, які «не встигли народитися» і компенсувати кількість померлих. Математичний приклад: якщо в смт Цумань за день помре 10 людей, а народиться 4, то державні статисти потім повідомлять, що в даному населеному пункті за певний день чисельність населення зменшилася на 6 осіб, відповідно померло тільки 6. Але ж реальне число померлих дорівнює 10. Справа в тім, що під час складання статистики по населенню до уваги береться не тільки рівень смертності, а й рівень народжуваності.

Таку ж паралель можна провести з цілою країною. Якщо в період з 1 червня 2012 по 1 червня 2013 народилося, скажімо, 54,4 тисячі чоловік, а померло аж 140 тисяч, то чисельність населення держави зменшиться на офіційний показник, який становить цього року 85 600 померлих. Кількість новонароджених має компенсувати число померлих. Якщо цього не відбувається, починається демографічна криза, яка, до слова, триває в Україні вже близько 20 років.

Але що сприяє такому нездоровому контрасту між Сходом та Заходом? По-перше, це екологічна ситуація. Регулярний видобуток корисних копалин на Сході країни призводить до таких наслідків, як забруднення ґрунтів і вод через велику кількість відходів, що містять важкі метали та хімікати, скорочення біологічного різноманіття, видобуток корисних копалин, що містять уран (це і сам уран, за запасами якого Україна входить до десятки світових лідерів) призводить до масового опромінення місцевих жителів і людей, що працюють з цим хімічним елементом. (В свій час видобуток колумбіту-танталіту у заповіднику «Окапі» (Республіка Конго) призвів до масового скорочення популяції горил в цьому районі). Також не варто забувати, що майже вся видобута продукція йде на спеціалізовані заводи для подальшої обробки, яка тягне за собою забруднення атмосфери. Особливо це небезпечно для здоров’я людей, які живуть в районах великого скупчення таких підприємств, яким і є Донбас.

Наступним фактором, який впливає на демографічну ситуацію, є релігія. На Заході масова частка людей, що вірять в Бога і регулярно ходять до церкви, переважує число віруючих на Сході. Західняки по-особливому ставляться до вагітності (навіть якщо вона небажана). На Заході жінки роблять аборти набагато рідше, ніж на Сході. Підтвердженням цього є офіційні дані, за якими рівень абортів у дівчаток-підлітків в Донецькій області перевищує загальний показник України майже в 2 рази. Та й що стосується багатодітних сімей, то в західній частині країни їх концентрація набагато значніша, ніж на Сході.

Як бачимо, наша демографічна ситуація залишає бажати кращого. Зараз в Україні проживає близько 45,5 мільйонів осіб (1 червня 2013 року). Це менше, ніж було в аналогічний період 2012 року, але… все ще можна виправити! Українці, любіть один одного, створюйте сім’ї, народжуйте дітей, адже без дітей в цьому світі ніяк. Діти — квіти життя і продовження нації.

© Сергій Філюк, «UDNM.org»

Leave a Reply