Політексперт оцінив шанси України в суді по справі Боїнга 777

Європейський суд, Боїнг 777

Нещодавно на нашому сайті з’явилася публікація про те, що німецькі сім’ї загиблих в авіакатастрофі Боїнга 777 збираються відстоювати свої права в Європейському суді, де Україна постане відповідачем. «Вбивство шляхом бездіяльності», — саме так берлінський адвокат Ельмар Гумілла назвав падіння малайзійського літака. Звинувачення полягають в тому, що українська влада не закрила повітряний простір для міжнародних перельотів, що, на переконання Ельмара, і стало причиною загибелі майже трьохсот осіб. Детальніше про це говоримо з політичним експертом Ярославом Макітрою.

— З юридичної точки зору такі претензії німецьких сімей, очевидно, мають під собою ґрунт. Справді, йдеться про повітряний простір України. Проте це є також інструментом дискредитації України. Якщо такі позови будуть масові і стосуватимуться винятково України без жодного згадування ситуації навколо російських терористів, то можна говорити про сплановану акцію проти нашої держави. Нам потрібно чітко і детально реагувати на цей позов і у випадку, якщо юридично ми нестимемо відповідальність, то потрібен зустрічний позов проти Російської федерації з доказовою базою пересування їхніх військ. Юридично ми маємо усі шанси програти, але політично — повинні перемогти. Інакше це буде дуже серйозний удар по іміджу України.

— З іншого боку, чи зустрічний позов проти Росії (навіть якщо українська сторона виграє його) допоможе уникнути грошових компенсацій? А чи можливо головне зараз — зберегти імідж і не впасти в очах світової спільноти?

— Зараз Україна однією частиною європейців сприймається як героїчний народ, що бореться з агресією, а іншою — як придаток Росії, на який та має повне право. Боротьба зараз йде за уми тих, хто ще не визначився. І ось тут важливо, щоб була чітка пропагандистська кампанія. На даному етапі ми терпимо як ряд перемог, так і ряд поразок. І повністю уберегти себе від негативу нам не вдається і не вдасться, допоки на нашій території війна. Важливо, щоб громадська думка на нашу користь перемагала на Заході, серед громадян. Політична система Заходу вибудована так, що коли більшість громадян буде на нашому боці, то це давитиме на їхніх політиків (особливо перед виборами), і ті будуть змушені із цим рахуватися. Поки в низці країн ситуація відверто не нашу користь.

— Якщо Україна програє позов, чи не буде грошова компенсація, виплачена сім’ям загиблих німців, умовною згодою взяти на себе всю відповідальність за жертв падіння Боїнга 777?

— Звичайно, це можна буде вважати умовним визнанням провини. Але, відверто кажучи, Україна таки винна у даному випадку. Справді, простір не був перекритий. Питання лише в тому, щоб ми не були єдиними крайніми в ситуації зовнішньої агресії проти нас. Якщо Європа визнає факт зовнішньої агресії проти нас, то й судові рішення мають це враховувати.

— Що буде, якщо Україна фізично не зможе виплатити такі компенсації (по мільйону євро за кожну жертву)?

— Очевидно, можуть бути спроби отримати кредити. Справді, це може стати серйозним ударом по українському бюджету.

— Чи зможе українська сторона хоч якось використати безпрецедентність випадку; як Ви взагалі розцінюєте наші шанси на перемогу?

— Наші шанси на перемогу лежать у чисто політичній площині попри те, що це юридичне рішення. Якщо суд покладе всю вину на Україну, то, фактично, це буде визнанням, що проти нас немає зовнішньої агресії. Згадування Росії в цьому контексті виступатиме підтвердженням зовнішньої агресії. Рішення, на мою думку, залежатиме від політичної кон’юнктури на час його прийняття. Наразі шанси України оцінюю скептично. Зараз Захід справді дещо зупинився у своєму спротиві Росії. Проте все може швидко змінитися. Великою мірою це залежить від ситуації на Східному фронті.

Сергій Філюк

Leave a Reply