Крим Росія Україна

Для пересічних українців анексія Криму та підтримка сепаратистів на Сході України з боку Москви стали справжнім шоком. Причиною для цього великою мірою послужило те, що значна частина українців щиро вірила в дружні стосунки між двома країнами, які так пов’язані історично та економічно. Одначе товаріщ Сталін та його послідовники ніякої дружби між Росією та підконтрольними їй республіками не передбачали. І Крим у нашому випадку — не подарунок, а стратегічний хід, метою якого було навіки прив’язати Україну до Росії.

Крим

Таких «неподарунків» за історію існування Радянського союзу Кремль роздав чимало: Придністров’я — для Молдови, Південну Осетію і Абхахію — для Грузії, Нагірний Карабах — для Азербайджану, Ферганську долину — для Киргізії. В геополітиці такі регіони називаються анклавами.

Справа в тім, що головною загрозою для Російської імперії в образі Радянського союзу була самостійна зовнішня політика сателітів. Боротися з самостійністю республік допомагав загальносоюзний каральний апарат та армія (як приклад, події у Тбілісі 1989 року та у Вільнюсі 1991-го). Більш далекоглядними інструментами впливу були зорієнтовані на Москву національні меншини, які з’являлися у складі республік після переділів територій вищим керівництвом. Разом з цим Москва активно заохочувала громадян СРСР до внутрішніх міграцій, що пояснює велику кількість росіян на Північному Казахстані та в країнах Балтії.

Сьогодні анклави, створені Росією в 20 столітті, такі ж ефективні, як і за часів СРСР. Вони утримують колишні республіки в межах економічного та політичного впливу РФ, а коли цей вплив втрачається, можуть використовуватися для внутрішніх дестабілізацій. Вкрай вигідне геополітичне розташування Криму змусило Москву не ризикувати та відразу анексувати півострів, який в подальшому буде використовуватися в якості потужної військової бази.

Читайте також: 4 найпопулярніші міфи про Крим

До слова, Москва тричі пропонувала Литовській РСР приєднати до її складу Калінінградську область, однак Вільнюс розсудливо відмовляв, чим порятувався від сильного головного болю.

© Сергій Філюк, «Україна демократична»

Leave a Reply