Анексія Криму

На сьогоднішній день анексія Російською федерацією Кримського півострову є найскладнішою головоломкою для європейських політиків. Захід розуміє, що добиватися повернення Криму під владу України в умовах війни на Донбасі нерозумно, в той же час світ усвідомлює ту небезпеку для Європи, яку становлять російські війська на півострові. Навіть для війни на Донбасі вже написано безліч сценаріїв, найпопулярніші з яких закінчуються замороженням військового конфлікту, перевиборами та поверненням до складу України на правах автономії та ін.

Анексія Криму
Фото: reuters.com
16 березня 2014 року в Криму пройшов псевдореферендум про приєднання півострову до складу Росії.

В цьому матеріалі ми висвітлили 4 найпопулярніших міфів про історію входження Кримського півострову в склад України.

Мів 1. Крим Україні подарував Хрущов

Йдеться про те, що Микита Хрущов нібито подарував Україні Кримській півострів до 300-річчя Переяславської ради, в результаті якої відбулося псевдовоз’зєднання України та Московського царства. Хоч Хрущов й обіймав посаду першого секретаря ЦК Компартії, але одноосібним керівником Радянського союзу він не був: управлінням державою займався голова президії Верховної Ради Климент Ворошилов, а виконавчу гілку влади очолював Георгій Маленков. Самостійно Хрущов вирішував небагато.

Міф 2. Крим передали Україні в розрусі

Йдеться про те, що Москва, подарувавши українцям Крим, начебто хотіла скинути на Київ усі роботи з відновлення інфраструктури півострову після Другої світової. Одначе з моменту закінчення війни пройшло 10 років, більшість господарських об’єктів було давно відновлено. До того ж, Україна в складі СРСР не мала власного незалежного бюджету.

Мів 3. Хрущов віддав Крим, бо було совісно…

Згідно з цією версією, Микита Хрущов віддав Українській РСР Крим, бо відчував провину через свою причетність до масових репресій українців. 18 травня 2014 року російський президент Володимир Путін заявив, що, передавши Україні Крим, Хрущов сподівався повернути прихильність сподвижників з КП(б)У. Одначе відповідне рішення приймалося колегіально, тож Микита Сергійович не міг переслідувати в цій справі якихось особистих інтересів, а на момент передачі півострова офіційна влада СРСР не визнавала репресій, здійснених в минулому проти українського народу, тож і вибачатися не було за що.

Мів 4. СРСР хотів уникнути своїх кредитних зобов’язань

Доволі поширеною є легенда про те, що в далекому 1921 році Росія підписала з міжнародною фірмою «Agro Joint» договір про отримання багатомільйонного кредиту. В якості застави в договорі було прописано Кримський півострів, а 1954 року начебто добігав свого кінця термін повернення кредитних коштів, тож Крим передали Україні, щоб таким чином уникнути будь яких земельних претензій. Насправді ж дата «1954» взагалі не фігурує в даному контракті.

© Сергій Філюк, «Україна демократична»

Leave a Reply