Інтернет і все, що з ним пов’язано. Історія

network cables RJ45 connected to a switch

Простір пов’язаний з часом, час — з місцем, місце — з простором. Інтернет не пов’язаний ні з часом, ні з місцем, ні з простором. Все, чим можна виміряти глобальну мережу, — це інформація.

Інформація може бути різною: безцінною і непотрібною, впорядкованою і хаотичною, актуальною і застарілою. Інформація всюди. Навіть відсутність інформації — це інформація. Сьогодні на кожну середньостатистичну сім’ю у світі припадає по одному веб-сайту. Сучасна людина скоріше дійде пішки до Марсу, ніж прочитає усі сторінки, які є в мережі.

Швидкість передачі інформації в ХХІ столітті в мільярди разів перевищує ту, яка була на Землі в часи первісної людини. «Хто володіє інформацією, той володіє світом»: фраза передає лише частину правди сьогодення. «Хто володіє інформацією, має більше шансів вижити», — ось це вже більше схоже на істину. Наочним прикладом того, наскільки сильно людина залежна від оперативної та правдивої інформації, стала війна на Сході України.

Виникнення Інтернету

4 жовтня 1957 року Радянський союз запустив на орбіту Землі перший штучний супутник. Ця дата грає ключову роль в історії виникнення Інтернету, адже саме запуск СРСР першого штучного супутника став причиною створення в Сполучених Штатах Америки Агентства передових дослідницьких проектів Міністерства оборони США – DARPA (Department of Defence ARPA – Advanced Research Projects Agency). Ця організація мала доволі цікаве призначення — розробляти такі передові ідеї та технології, які виходитимуть за рамки людських потреб. Саме DARPA належить винахід, без якого сьогодні важко уявити світ.

В 1960 році виходить друком праця американського психолога і комп’ютерного технолога Джозефа Ліклайдера «Симбіоз комп’ютера й людини». В ній вчений розкрив ідею створення мережі комп’ютерів, яку можна буде використовувати для зберігання інформації. Через два роки після цього в Агентстві передових дослідницьких проектів Міністерства оборони США було створено робочу групу, яка повинна була займатися подальшими комп’ютерними дослідженнями у цьому напрямку.

У 1967 році Агентство представило план створення першої мережі комп’ютерів, яка отримала назву ARPANET. В грудні 1969 року цей план було втілено в життя. Перша комп’ютерна мережа складалася всього з чотирьох машин.

Опісля впливові світові організації створили ще декілька аналогічних комп’ютерних мереж. Тоді ці мережі здебільшого використовувалися для швидкої передачі інформації, тобто як звичайну електронну пошту. Кількість приватних мереж комп’ютерів постійно зростала. Міжуніверситетська мережа Великобританії JANET дозволяла студентам та викладачам ВУЗів королівства постійно контактувати один з одним. В Америці ж найпопулярнішою комп’ютерною мережею була CompuServe: організація надавала деяким підприємствам та громадянам країни погодинне користування електронною поштою та мережею загалом. Однак найбільшою проблемою було те, що аналогічні мережі не могли контактувати одна з одною. Саме тому Агентство передових дослідницьких проектів Міністерства оборони США почало працювати над вдосконаленням свого проекту. В 1982 році було здійснено нові мережеві з’єднання, завдяки яким і з’явився Інтернет.

Поява пошукових систем

Сьогодні Інтернет неможливо уявити без таких пошукових систем як Google, Yandex, Yahoo та ін. Однак спочатку нічого подібного взагалі не існувало. Для пошуку необхідних онлайн-ресурсів люди користувалися каталогами сайтів. Кожен каталог мав декілька основних рубрик, які включали в себе десяток підрубрик. Самі рубрики наповнювали інформацією про сайти найрізноманітніших тематик. Проглянувши 2-3 каталоги сайтів користувач міг знайти необхідну інформацію, однак сам процес пошуку був не надто зручним та забирав багато часу.

Перша пошукова система мала назву WebCrawler. Її унікальність полягала в тому, що вона була здатна здійснювати пошук не лише по закритому каталогу сайтів, але й аналізувала веб-сторінки самих сайтів, представлених у каталозі. Це дозволяло швидко отримати саме ту інформацію, яка цікавила користувача. Після WebCrawler, у 1996 році з’являється Lycos. В той же час було запущено пошукову систему AltaVista, яка до 2000 року вважалася найкращою системою для пошуку у світі.

І лише в 1998 році два програмісти Сергій Брін і Ларі Пейдж створили компанію Google, яка до сьогоднішнього дня є найпопулярнішою пошуковою системою у світі. Брін і Пейдж розробили унікальний алгоритм PageRank, який під час створення пошукового рейтингу сайтів враховував кількість зовнішніх посилань на ресурс. Це суттєво поліпшило якість пошуку.

Зважаючи на те, що Україна ніколи власних пошукових систем не мала, тенденції щодо вибору систем для пошуку українці активно запозичували в росіян. До початку XXI століття такі російські пошукові системи як Rambler і Yandex користувалися в українців великою популярністю. Згодом в лідери почав пробиватися Google. З часом компанія Yandex викупила 100% акцій пошуковика Rambler: відтоді Rambler для здійснення пошуку використовує алгоритми Yandex, інакше кажучи, результати пошуку Yandex і Rambler абсолютно ідентичні. Свої послуги сьогодні також надають пошукові системи від компанії Microsoft — Yahoo і Bing.

Станом на 2011 рік в Україні найпопулярнішою пошуковою системою є Google (70,2% ринку). На другому місці — Yandex (24,4% ринку). Усі інші — Ukr.net, Mail.ru, Meta, Bigmir і Rambler — утримують аудиторію в межах 2% від ринку інтернет-пошуку та нижче.

Поява браузерів

Браузер (веб-оглядач) — це програма, призначена для перегляду веб-сторінок та зберігання інформації в Інтернеті. Застосовувати браузери почали на початку 1990-х років; 25 років прогресу зробили зі звичайного текстового зчитувача якісне програмне забезпечення зі зручним інтерфейсом та широкими можливостями у налаштуванні.

У 1990 році британський вчений та винахідник Тім Бернерс-Лі створив перший в історії Інтернету браузер, який мав назву WorldWideWeb (пізніша назва — Nexus). Однак першим публічним браузером з графічним інтерфейсом був NCSA Mosaic. Netscape Navigator та Internet Explorer в багатьох речах наслідували NCSA Mosaic, хоча й NCSA Mosaic мав багато недоліків. Творці іншого браузеру — Netscape Navigator — взяли до уваги недоліки своїх попередників, в результаті чого створили на той час якісний продукт. Успіхи Netscape Navigator спонукали компанію Microsoft створити власний браузер, яким згодом став Internet Explorer.

В 1995 році Microsoft випустила нову операційну системи Windows 95 OSR2, в якій було вмонтовано власний браузер компанії — Internet Explorer 3.0. Нова версія IE містила у собі несумісний зі стандартним розширенням HTML-код: саме це можна вважати початком запеклого суперництва між Internet Explorer та Netscape, яке закінчилося повною поразкою Netscape (понад 95% ринку зайняв браузер Internet Explorer).

Монополізація ринку браузером Internet Explorer призвела до того, що автори цієї програми декілька років взагалі ніяк не вдосконалювали та не розвивали свій проект. В той же час з’являється ще декілька вед-оглядачів — Mozilla Firefox та Opera, які мали суттєву перевагу над IE у простоті дизайну та зручності інтерфейсу, відповідно дуже швидко набирали популярності. Це змусило Microsoft продовжити роботу над Internet Explorer.

В 2008 році компанія Google запустила свій браузер, який отримав назву Google Chrome або просто Chrome. 20 травня 2012 року Google Chrome було визнано найпопулярнішим браузером у світі.

В Україні станом на 2008 рік найпопулярнішим браузером був Internet Explorer (62% ринку). Всього через рік лідером серед веб-оглядачів став браузер Opera Software. В 2010 році з другої позиції IE перемістився на третю, поступившись місцем такому браузеру як Mozilla Firefox. В той же час популярності стрімко набирає Chrome: в 2012 році він очолив рейтинг найпопулярніших браузерів в Україні.

© Сергій Філюк, «UDNM.org»

Leave a Reply