Український відбір на Євробачення-2016: як це було?

Євробачення-2016

1 бал — Brunettes Shoot Blondes «Every Monday»

Першими виступили хлопці з криворізького гурту Brunettes Shoot Blondes. Британське звучання, що його приписують гурту, скоріше нагадує британське відлуння, адже у вокальному плані гурт поки не дотягує. Хороший номер, що за усіма стандартами підходить для Євробачення – ось оцінка журі. Гурт вважається відкриттям відбору. Лише гарні відгуки та похвала від самого Меладзе, і чомусь один бал у голосуванні. Їдемо далі.

2 бали — НеАнгели «Higher»

Конкурсну пісню Віки і Слави «Higher» було чутно в ефірі «ЛюксФМ» майже кожного дня перед фіналом. Гурт змінив назву на NuAngels, та чи був у цьому сенс: втретє дівчата йдуть на підступ національного відбору на Євробачення, і знову невдало. Цікаво, чи вистачить у НеАнгелів сміливості й далі продовжувати цю боротьбу. Конкурсну пісню важко назвати сучасною, але заспівали її дівчата добре. Руслана в композиції не побачила українських елементів (а вони там повинні бути?)

3 бали — Pur: Pur «We Do Change»

Зважаючи на невелику кількість вітчизняних інді-поп виконавців, потрапляння гурту Pur: Pur у фінал відбору можна вважати хорошим знаком для розвитку сучасної української музики. Харківський гурт вразив оригінальністю, але для перемоги цього не вистачило. Не врятувала ані музика, яку Меладзе назвав «ковтком свіжого повітря», ані хореографія у номері від Раду Поклітару, ані спів солістки Нати Сміріної. «Заспокійлива» — так охарактеризували пісню члени журі, а глядачі поміж собою називають виконавицю «неземною». Особисто нам образ, який для себе обрала солістка Pur: Pur, нагадав ексцентричну Жанну Агузарову.

4 бали — SunSay «Love Manifest»

Хто б міг подумати, що участь у національному відборі маловідомого Андрія Запорожця, який є солістом гурту SunSay, обернеться у скандал. Андрій Данилко не міг зрозуміти, чому гурт представив на відборі пісню, яка раніше звучала російською, адже це суперечить правилам Євробачення. Меладзе ж заперечував, посилаючись на аналогічну ситуацію з датським конкурсантом, якого все ж таки пропустили далі, бо пісня хоч і звучала, та не стала хітом. Разом з тим, ЗМІ поширювали інформацію про виступи Запорожця в анексованому Криму. Політичні погляди співака намагалася дізнатися Руслана: «Я маю друзів по всьому світу і не можу руйнувати мости», — пояснив фронтмен гурту. Щодо пісні, то композиція сама по собі є вдалою, але скласти конкуренцію більш сильним учасникам не може. «Любов — єдиний шлях» співає SunSay і ніби пропонує нам забути усі негаразди, проблеми і поринути у штучний світ. Пісень про кохання на Євробаченні вистачає кожного року, але всі вони не несуть ніякого смислового навантаження. Руслана мала рацію в одному: виступ SunSay у фіналі був не таким яскравим, як попередній.

5 балів — The Hardkiss «Helpless»

За словами солістки гурту Юлії Саніної, «Helpless» відображає болісний перехід від страху перед невідомістю до відродження. Приємно було почути у пісні рядки українською мовою. Епатажна сукня та готичний макіяж Саніної додали номеру містичності. Меладзе не знайшов недоліків у номері The Hardkiss. Руслана відзначила, що стиль готік-рок, у якому представили себе Харди, дуже подобається німцям. Дійсно, достойне виконання, що не поступається Джамалі. Зрештою судді віддали найвищий бал гурту The Hardkiss.

Перемога — Джамала «1944»

Співачка виконала пісню про особисту трагедію. Виступ скінчився доволі емоційно – Джамала розплакалася.
За словами Руслани, пісня відображає сучасну багатостраждальну Україну. Меладзе не сподобалася постановка номеру, зокрема сукня Джамали: «З таким зовнішнім виглядом Євробачення не виграти», — резюмував він. (Що ж, побачимо). Данилко встиг зазирнути в онлайн-словник, щоб зрозуміти слова пісні, і був вражений перекладом: «Я не змогла насолодитися юністю, тому що ви забрали мій світ», — співає Джалмала про свою бабусю, яка в 1944 була депортована з Кримського півострову та розлучена з донькою. Разом з тим, пісня Джамали видалася Андрію Данилку заслабкою для Євробачення: «Вони цього не зрозуміють. Їм все одно», — заявив він в інтерв’ю одному з видань.
Тим не менш, радує те, що Джамала прогресує. Виступ, що з першого погляду видається недостатньо цікавим, перетворився на справжнє переживання історії на сцені, якщо зазирнути глибше. Недарма виконавці створюють свої кращі композиції під час сильних внутрішніх переживань.

Думка автора

Вже у першому півфіналі національного відбору стало гаряче. Джамалі, як і гурту The Hardkiss вдалося привернули до себе увагу українців, перш за все, своїм талантом. Їхні пісні відображають емоційний стан України сьогодні. Пісня Джамали — це своєрідний крик жінки про особисту трагедію, яка, тим не менш, торкнулася усього кримськотатарського народу та всіх народів, що пережили жахіття геноциду. Пісня Hardkiss розповідає про народження людини, про її переродження в момент, коли перед нею відкривається істина, і про те, що любов допомагає стати сильним і безстрашним. Трактувати це можна як у контексті особистості, так і у загальнонаціональному контексті, адже ми зараз знаходимося у перехідному стані, очікуючи відродження.

© Богдан Гончаренко, «UDNM.org»

Leave a Reply