Бедлам

Слово «бедлам» походить від назви Бетлемської королівської психіатричної лікарні. Її побудували в Лондоні ще на початку середніх віків. У народі на цей госпіталь казали Бетлем або Бедлам.

Пізніше це слово втратило значення власного іменника, ставши загальним. Ним позначали безлад, плутанину, що, загалом, дуже характерно для божевільні. У Бедлам з усієї Англії звозили божевільних, сновид та інших психічнохворих. До 1900 року в Англії за типом Бедламу побудували близько ста тисяч психіатричних лікарень. Більшість із них були приватні і скоріше нагадували в’язниці, ніж клініки. Бедлам серед них був найгірший за умовами утримання.

Перші згадки про божевільних у Бедламі сягають початку XV століття. В той час у клініці містилося шестеро божевільних чоловіків, яких скували за допомогою одинадцяти ланцюгів і декількох кайданів. До XVII століття кількість в’язнів Бедламу неабияк зросла. Буйних тут так само сковували ланцюгами. Відвідавши Бедлам в 1630 році, Дональд Луптон так описав звичні для лікарні звуки: «плач, вищання, рев, лайка, брязкіт ланцюгів…» Свого часу в Бедламі утримували матір Чарлі Чапліна — Ханну Чаплін.

У XVIII столітті Бедлам перетворився ще й на визначну туристичну пам’ятку. Гостям Лондона спочатку показували Тавер, Лондонський міст і міський зоопарк, а потім вели подивитися на знаменитих божевільних. Серед пацієнтів Бедламу були драматург Натанієль Лі, особистий портьє Олівера Кромвеля, художник Річард Дадд та інші.

Бедлам діє і донині. У 2008 році в лікарні відкрили корпус на 89 ліжок.

Опубліковано в газеті «Історія+»
в номері за травень 2015 року.
Бедлам. Психіатрична лікарня

Leave a Reply