Зірка лондонських доріг

rutmaster

Біг-Бен, Лондонський Тауер, Букінгемський палац – величні споруди столиці Великобританії. Окрім великих монументальних будівель у кожному місті є менш значущі символи, про які знають усі відвідувачі міста. Лондон прославився двоповерховими автобусами «Рутмастер» (з англ. — Господар доріг).

Першими, хто випустили подібний автобус, були французи, але розробити його до кінця та завершити на високому рівні їм не вдалося. В Англії автобус розроблявся дуже повільно: від першого креслення до експлуатації пройшло близько 12 років. Вперше «Рутмастер» виїхав з-під рук майстра у 1959 році як заміна тролейбуса. Відносно легкий (всього 750 кілограмів), місткий та економний автобус не одразу полюбився пересічному англійцеві. Уряд довго рекламував подібний вид транспорту. Одними із переваг «Рутмастера» влада називала ціну квитка, що може змінюватися в залежності від поверху на якому здійснюється проїзд: перший – повна оплата, другий – вдвічі менша. До того ж, дуже зручно їхати в автобусі, так як відстань між сидіннями є достатньою, щоб не зачіпати людину, яка їде поруч. Окрім цього, «Даблдекер» (інша назва автобусу) швидше пересувається по Лондону, бо пасажирів обслуговують дві людини: водій та кондуктор, і їм не доводилося чекати, поки шофер видасть квитки на проїзд. Дверей в автобусі немає; саме тому під час корок на дорогах або на світлофорах будь-хто міг вискочити з автобуса.

З роками «Рутмастери» виходили з ладу і списувалися. Почався такий процес у 1982 році. Ті автобуси, що можна було відремонтувати, повертали на звичні маршрути. Але те, що спочатку здавалося перевагою, переоцінювалося користувачами міського транспорту і ставало недоліком: низька безпека та проїзд «зайцем», зумовлені відсутністю дверки; незручність пересування по вузьких вулицях Лондона у довгому «Рутмастері». 9 грудня 2005 року вздовж 159 маршруту, який пролягає від Оксфорд-стріт до готелю Ватерлоо «Рутмастер» востаннє проїхав як вид громадського транспорту у Лондоні. Зірку доріг проводжали тисячі людей.

У 2010 році був створений двійник знаменитому «Рутмастеру». Копію сконструювали у Великобританії, прибравши всі недоліки, що були присутні у старішій версії автобуса. Модернізовані «Даблдекери» за декілька років освоїлися жителями міста, та здобути популярності старенької версії так і не змогли. Сьогодні по історичних місцях Лондона можна покататися на «Рутмастерах» старого зразка. Жителі Лондона кажуть, що турист, який був у Лондоні і не покатався на цьому автобусі, не може хвалитися, що знає щось про місто.

Наталя Климко

Leave a Reply