Ліна Костенко

Сьогодні українська поетеса і письменниця Ліна Костенко відзначає 85-річний ювілей.

«Геній за життя», «Шевченко в спідниці», голос і душа народу — так називають легендарну поетесу Ліну Костенко, та чи поміститься її творча натура у ці характеристики? Щоб зрозуміти людину, треба торкнутися її думок. Висловлювання Костенко сентиментальні й глибокі, іноді мають присмак гіркоти, та вони завжди правдиві і влучні. Лірика Ліни Василівни процвітає в романсах, цитати з її творів стають афоризмами, а зважаючи на теперішню ситуацію в Україні — набувають особливого сенсу.

Костенко була донькою «ворога народу», пережила п’ятнадцятирічне творче невизнання, а в середині 60-х виступала з протестом проти арештів української інтелігенції. Поетеса байдужа до нагород і рейтингів: в 2000-му році відмовилася від звання Герой України, коментуючи це так: «Політичної біжутерії не ношу»; в 2012-му — від нагороди «Золотий письменник України».

Презентувавши в 2010-му році перший прозовий роман «Записки українського самашедшого» Ліна Костенко перестала з’являтися на екранах, не відвідувала культурних заходів, не дала жодного інтерв’ю, не передруковувала своїх книг. Нещодавно Ліна Василівна взяла участь в гуманітарній акції «Другий фронт АТО», передала українським бійцям кілька збірок поезії зі своїми побажаннями та словами підтримки.

Де і як Ліна Василівна відзначатиме ювілей не знають навіть її колеги. Як відомо, Костенко веде аскетичний спосіб життя, рідко буває на публіці. Президент України Петро Порошенко привітав поетесу з 85-річним ювілеєм на своїй сторінці в Фейсбуці.

Ліну Костенко привітав президент України

Для довідки:
Ліна Костенко народилася 19 березня 1930-му у Ржищеві на Київщині. Коли дівчинці виповнилося шість років, вона разом з батьками переїхала до Києва. Поетичний талант проявився у Ліни Костенко ще в ранній юності, а перший вірш Ліни з’явився у пресі, коли їй було 16 років. Після школи вступила до Київського педінституту, який кинула заради навчання в Московському літературному інституті ім. Миколи Горького.
Презентації книги «Над берегами вічної ріки» Ліна Костенко чекала цілих 16 років. У 60-х Ліна Василівна збирала підписи під відкритим листом-протестом проти політичних репресій в Україні, а за часів перших судових процесів над шістдесятниками підтримувала обвинувачених, двічі при цьому оголосивши голодування. У 1979-му нарешті був опублікований її роман у віршах «Маруся Чурай», тираж якого був розкуплений за пару днів. У 1987 році за збірку поезій «Неповторнiсть» і за книгу «Маруся Чурай» Ліну Костенко удостоїли Шевченківської премії.

Богдан Гончаренко

Leave a Reply