Список Шиндлера

«Я став режисером, бо хотів розповісти публіці про те, що мене хвилює. Я став батьком і зрозумів, що хочу розповідати про це своїм дітям. Близько 20 років я знімав фільми про акул, динозаврів та інопланетян і тільки потім усвідомив, що готовий зняти фільм про Голокост» — в одному зі своїх інтерв’ю сказав відомий голлівудський продюсер та режисер Стівен Аллан Спілберг після прем’єри своєї стрічки «Список Шиндлера», яку світ побачив 15 грудня 1993 року.

Сюжет фільму заснований на реальних подіях, що сталися у Польщі під час нацистської окупації в роки Другої Світової війни. В картині розповідається про підприємця із Чехословаччини Оскара Шиндлера, який вирішив побудувати невеличку компанію з виробництва військового кухонного приладдя. У свої компаньйони бізнесмен бере людину, яка орієнтується у місцевих нелегальних справах, працівника краківської єврейської ради Ітжака Стерні. Чоловік знає, де можна на «чорному ринку» купити дешевих працівників. Такими робітниками стають євреї із концтаборів. Шиндлер рятує їх із лап смерті, надає притулок, харчі та роботу. Всі, хто потрапили до списку Шиндлера, стають врятованими від загибелі.
У реальному житті один із врятованих євреїв вирішив розповісти світові історію свого спасіння. Письменник Томас Кеннолі записав оповідь врятованого, після чого створив роман на її основі — «Ковчег Шиндлера». Книга потрапила до рук Стівена Спілберга, але той 10 років відмовлявся знімати картину, посилаючись на власну моральну неготовність. Обміркувавши все остаточно, режисер зняв драматичний фільм, що заслуговує визнання. За свою роботу Спілберг не взяв ані копійки; всі зароблені гроші перевів на новостворений фонд «Шоа», метою якого є збереження всіх даних, що стосуються геноциду в різних країнах світу.

Кінокартина «Список Шиндлера» завоювала прихильність не лише глядачів, а й кінокритиків. Фільм отримав 7 премій «Оскар», 7 премій BAFTA, 3 нагороди «Золотий глобус», премію «Греммі» та премію «National Board of Review». За версією Американського інститут кіномистецтва фільм посідає восьме місце у списку 100 найкращих фільмів Америки.

Наталя Климко

Leave a Reply