Центральна Рада

На початку березня 1917 року до України дійшли вісті про повалення самодержавства у Росії і зречення престолу Миколою ІІ. Українці зрозуміли, що можуть змінити долю рідної землі. Cаме тому 17 березня був створений український представницький орган — Центральна Рада, головою якого став Михайло Грушевський. Згодом був створений виконавчий орган — Мала Рада. Саме ці дві верхівки влади повинні були змінити українську політичну систему.

10 червня 1917 року на ІІ Всеукраїнському Військовому З’їзді Центральною Радою було проголошено І Універсал, згідно якому Україна стає автономією у складі Росії. Тимчасовому уряду, керуючому органу Росії, довелося відправити своїх делегатів: Терещенка, Керенського, Церетелі на переговори до Києва, щоб відмінити проголошений Універсал. Свою роботу міністри виконали: 3 липня УЦР прийняла свій ІІ Універсал — так званий “крок назад”. Тимчасовий уряд визнавав автономію України, але ЦР повинна розширити її склад представниками національних меншин, а головне — Україна повинна була відмовитися від бажання стати незалежною.

7 листопада 1917 року розпочався “новий етап” у творенні української державності: виданий ІІІ Універсал, який проголосив Українську Народну Республіку. Так як Україна відійшла від Росії, залишивши з нею лише формальний зв’язок, то загальновідомий факт потрібно було затвердити, що і зробила ЦР, привселюдно зачитавши текст Універсалу. Так як і раніше залишалися демократичні свободи, а також: скасовувалася смертна кара, установлювався 8-годинний робочий день, не стало приватної власності на землю. Все було б добре, якби “Україну творили незалежники, а не переконані федералісти” — не можна було говорити про республіку і “федерацію вільних і рівних народів” одночасно.

Після проголошення УНР більшовики почали проводити збройний наступ проти українців-республіканців. Та ЦР не хотіла здаватися і послабляти позицій. Шукаючи підтримки у Заходу, підписала ІV Універсал, щоб виступити у Бресті як самостійна держава із власними правами та свободами. Але й цього разу ЦР зазнала поразки.

Наталя Климко

Leave a Reply