Тевтонський орден: від захисника до загарбника

Тевтонський орден

На початку ХІІ століття на території сучасної Німеччини виникла невелика організація, метою якої була допомога прочанам католицької церкви. У гурток входили аристократи, котрі мали вплив у тогочасному суспільстві. З роками кількість членів організації зростала.

19 листопада 1190 року товариство офіційно визнала католицька церква на чолі з Папою Римським Інокентієм ІІІ, який надав йому статус ордену. Організацію назвали в честь Святої Марії – Тевтонський орден (мовою оригіналу Fratrum Theutonicorum ecclesiae S. Mariae Hiersolymitanae). В орден увійшли три прошарки суспільства: лицарі, священики та службові брати. Перші дві верстви населення, що входили у товариство, повинні були скласти обітницю. У ній йшлося про порядність, дотримання законів чесності та справедливості. На початках встановлених канонів дотримувалися, але часи змінювалися: орден ставав не християнською організацією, а загарбницькою державою, яка не визнавала жодних меж та кордонів.

Уся католицька Європа за короткий проміжок часу визнала Тевтонський орден, що боровся проти язичництва. Він завоював прихильність тих, хто потерпав від пережитку тотемізму та фетишизму. Але згодом Орден розпочав перші бойові дії — європейці припинили довіряти йому. Одне з перших їхніх протистоянь відбулося у 1211 році, коли король Угорщини Андрій ІІІ попросив їхньої допомоги у боротьбі з печенігами, пообіцявши часткову автономію. Лицарі допомогли, та друзями короля не стали. Через власну захланність та гординю король прогнав їх зі своєї території. Після цього випадку орден різко почав втрачати авторитет захисника християнської віри і набувати рис воєнного об’єднання, яке хоче загарбати якнайбільше територій. Після затяжних воєн та безперервної боротьби орден ослаб. У 1525 році він став васалом Польського королівства.

Ближче до сучасності орден відновили як організацію, що готова допомагати бідним та хворим людям. Резиденція Тевтонського ордену знаходиться у Відні, звідки розпочалося відновлення його діяльності. На сьогоднішній день абсолютна більшість його членів – це черниці, які обслуговують медичні заклади Австрії, Німеччини та Бельгії.

Наталя Климко

Leave a Reply