diaspora_b

Перший Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ) розпочав свою роботу 16 листопада 1967 року у приміщенні готелю «Hilton», що в Нью-Йорку. У ньому взяло участь 1003 делегати із різних організацій, що представляли Україну в еміграції. Найбільше людей приїхало з Канади, США, Європи. Канада першою очолювала Секретаріат СКВУ, так як у створенні організації вона взяла найактивнішу участь. Честь стати першим президентом Конгресу випала відомому релігійному та громадському діячу Василю Кушніру, що був засновником Панамериканської української конференції.

У перший день Конгресу проводилися богослужіння одразу трьох різних конфесій: Української православної церкви, Української греко-католицької церкви, Української християнської євангельської церкви. Наступними днями відбувалися різнопланові засідання, конференції, круглі столи, світові з’їзди та два антикомуністичні мітинги. У газеті «The New York Times» події, які сталися за декілька днів роботи СКВ, описувалися як крок уперед в процесі розбудови української нації. Розповідалося про головну мету та вимоги Конгресу. В першу чергу об’єднані спільноти українців в еміграції розглядали питання українізації, виховання громадянина на рівні особистості, права та свободи людини. З приводу останнього Конгрес зумів досягти однієї з перших поставлених перед собою цілей – визнання Голодомору 1932-1933 років як акту геноциду щодо української нації.

З року заснування і до сьогоднішнього дня засідання Конгресу проводилося 10 разів. На дев’ятому зібрані Світовий Конгрес Вільних Українців перейменували на Світовий Конгрес Українців (СКУ). Організація й далі займається зміцненням української державності, допомогою і підтримкою емігрантів, змаганням за волю та реальну незалежність України.

Наталя Климко
Світовий Конгрес Українців

Leave a Reply