Берлінська стіна

Коли Німеччина програла Другу світову війну, переможці поділили Берлін на сектори. Три із чотирьох секторів контролювали США, Британія, Франція (Західна Німеччина); інший сектор потрапив під вплив СРСР (Східна Німеччина). Берлін теж був поділений. У 1948 році радянські війська заборонили вхід у західну його частину. Кордон між Західним і Східним Берліном був достатньо прозорим, за 9 років у Західний Берлін переселилося близько 3-х мільйонів мешканців Східної Німеччини і утвореної там Німецької Демократичної Республіки. Такі «міграції» могли завдати значної шкоди економіці НДР і ФРН. За цих умов радянське керівництво вирішило збудувати стіну між Східним і Західним Берліном.

12 серпня військовослужбовці НДР розпочали будівництво складної споруду і змогли її звести лише за одну ніч. Висота бетонної конструкції становила 4 метри, довжина — 46 кілометрів. Стіна мала 25 контрольно-пропускних пунктів, які охоронялися. Таким чином кордон був ретельно захищений. Та немає кордонів для дітей та батьків, чоловіків та їх жінок. Сталося так, що найрідніших людей розлучила Берлінська стіна. Якщо ти хотів побачитися з дорогою для тебе людиною, то потрібно було жертвувати власним життям. Жовтневим законом 1973 року прикордонникам дозволено було стріляти по всіх втікачах без винятку: помирали навіть малі діти. Кількість людей, що загинули під час перетину кордону, до сьогодні не є відома широкому загалу.

У голові народу не могло не повстати бажання об’єднатися, бажання видряпатися із чорної ями, в яку загнала влада окупантів народ Німеччини. 4 листопада 1989 року на площі Александерплатц у Берліні зібралося 400 тисяч демонстрантів, які вимагали об’єднання. Вже через 2 дні півмільйона людей прийшло протестувати за відновлення свобод для вільних громадян. 9 листопада 1989 року розпочався демонтаж Берлінської стіни, зумовлений падінням комуністичного режиму НДР. Одразу після повалення стіни Горбачов сказав, що жити потрібно у спільному європейському домі, що простягається від Атлантики до Уральських гір.

Берлінська стіна, що проіснувала більше 28 років, стала символом гострих проявів «холодної війни» і разом з її знищенням у цілому світі прозвучали гасла демократизму, миру, єдності. Мільйони жителів Німеччини, що демонтували стіну, хотіли довести всім, що заслуговують жити у світі, де брат може обняти брата, і жодна стіна цьому не перешкода.

Наталя Климко

Leave a Reply