Статуя свободи

28 жовтня 1886 року був відкритий знаменитий пам’ятник Північної Америки. Під грандіозні феєрверки, звуки сирен та гарматні постріли президент США Гровер Клівленд представив гігантську жіночу фігуру із факелом у протягнутій до неба руці — Статую свободи (Liberty Enlightening the World). Для багатьох тисяч людей статуя стала символом звільнення від гніту та страждань.

Ідея створення статуї належить групі французьких аристократів, які хотіли проявити своє захоплення заатлантичною демократичною державою. Молодий скульптор Фредерік Огюст Бартольд отримав згоду від гуртка аристократів на конструювання такої статуї і взявся за розробку проекту. Із самого початку скульптор креслив сигнальний маяк у вигляді жінки з факелом. Та перш ніж почати створення такого дорогого проекту, він мав точно знати географічне розміщення статуї та особливості клімату цієї території. Саме тому Бертольд поїхав на декілька місяців в Америку, щоб вибрати найкраще місце для встановлення монумента. Йому сподобався невеликий острів Бедлоу поблизу Нью-Йорка. Так як Нью-Йоркська гавань і острів часто обдувалися ураганними вітрами, то потрібно було подбати про міцність монумента та про його зручне розміщення. За допомогою Бертольд звернувся до відомого французького інженера Густава Ейфеля, який розробив геніальну рамну конструкцію, що підтримувала центральний опорний стовп.

Справи із будівництвом статуї просувалися добре. Та настав переломний момент, коли вже зібраних коштів стало замало, і невеликі внески меценатів не рятували ситуацію. Якщо з французької сторони практично все було готово, то американці не могли впоратися зі збором необхідних коштів для встановлення п’єдесталу для статуї. Щоб якнайшвидше зібрати гроші американський журналіст Джозеф Пулітцер написав статтю, в якій закликав багатіїв не бути байдужим до зведення монументу, який нагадуватиме кожному про рівність громадян. Спочатку статуя була встановлена в Парижі; протягом двох років люди з усіх куточків Європи з’їжджалися подивитися на «велику жінку», а коли американці все-таки зібрали кошти та поставили п’єдестал, Статую Свободи розібрали, обережно поклали у 214 ящиків і відправили до Америки. Жоден житель США на той момент і уявити не міг, що статуя стане візитною карткою США.

Наталя Климко

Leave a Reply