Пересадка серця

Перші пересадки серця проводили хірурги із США ще у 1910 році. Вони перемістили донорське серце однієї собаки в іншу, та операція не була здійснена вдало. Собака прожив лише 2 години. Наступна операція проводилася російським вченим Володимиром Деміховим в клініці медичного центру Міссісіпі (Америка). Хворий шимпанзе, якому пересаджували серце, помер на операційному столі.

Революціонером у трансплантації серця став Крістіан Барнард, який наважився робити пересадку серця людині. 3 грудня 1967 року в кардіологічному відділі лікарні Гроот-Шур у Кейпатауні (ПАР) була здійснена перша у світі успішна пересадка серця 53-річному пацієнту Льюісу Вашканському. Донором для нього була 25-річна Деніз Дарвалл, яка потрапила в автокатастрофу. Після вдалої пересадки нирки у жовтні 1967 року Крістіан Барнард наважився здійснити пересадку серця. Операцію Крістіан проводив разом із тридцятьма найкращими хірургами, яких знав. Команда розуміла, що йде на великий ризик, так як «стороннє» тіло може не прижитися. Крім цього, лікарі зробили імунну систему пацієнта беззахисною, щоб виключити можливість вторгнення чужорідного організму. Пацієнт помер через 18 днів після проведеної операції від двостороннього запалення легень. Барнарда піддали жорстокій критиці, звинувачували у смерті пацієнта, та, незважаючи на подібні заяви недобросовісних людей, наступна операція, яку він провів у січні, була вдалою. Ім’я Крістіана Барнарда увінчалося успіхом.

Після низки вдалих операцій, пацієнтів, що хотіли «замінити серце», стало дуже багато. У 1938 році хірург провів більше сотні операцій. З оновленням методів проведення хірургічного втручання кількість пацієнтів збільшувалася. Коли створили нову серію імунодепресантів, то шанси на успішне проведення операції зросли до 90%.

Наталя Климко

Leave a Reply