Ciklon-Mahasen-v-Bangladesh-7-720x480

13 листопада 1970 року розпався циклон Бхола — один із найсильніших циклонів ХХ століття. Він забрав життя півмільйона людей, зруйнував частини Східного Пакистану та Західного Бенгалу. Найбільша природна катастрофа за чисельністю жертв у світі. Перше стихійне лихо, що призвело до війни за незалежність та утворення нової держави – Бангладеш.

Невеликі залишки тихоокеанського шторму Нора продовжували блукати океаном. 8 листопада вони перетворилися на абсолютно новий за силою та природою циклон, який рухався на захід до берегів Пакистану. Великий морський вихор пересувався надзвичайно стрімко – швидкість вітру досягала 185 км/год., атмосферний тиск — 724 мм ртутного стовпчика. Остаточно сформований у центрі Бенгальської затоки, Бхолійський циклон досяг своїх найвищий показників 12 листопада. Цього дня висота хвиль перевищувала 9 метрів, максимальна сила вітру була більшою за 55 м/с. За шкалою Саффіра Сімпсона циклон Бхола був еквівалентний третій категорії небезпеки. Саме такий великий удар хвиль застав зненацька жителів Пакистану, що не отримали жодного повідомлення-попередження, яке дозволило б місцевій владі евакуювати населення чи дати змогу передислокувати його у спеціальні бункери чи сховища. Індійська сторона, отримавши повідомлення про небезпеку, убезпечила своїх жителів та зменшила число загиблих до мінімального, тоді коли 45% пакистанців-жителів штормової території загинуло. Число жертв загалом не є встановлене, та за останнім підрахунком померло близько 500 тисяч людей.

Одразу після катастрофи уряд Пакистану піддався критиці, не лише народній, але й світовій. Вибори, що відбулися у грудні, нічого не змінили: на чолі керуючого апарату влади стояли всі ті ж можновладці. Та у травні терпіння простого народу вичерпалося: розпочалася війна за незалежність, яка перейшла у третю індо-пакистанську. По її завершенню утворилася нова держава. Історія вперше поглинула факт стихійного лиха як поштовху до руху за незалежність.

Наталя Климко

Leave a Reply