dscn0159

У квітні 1909 року Північного полюсу досягла експедиція на чолі американців Роберта Пірі та Фредеріка Кука. Обидва дослідники марили відкриттям 23 роки свого життя і таки здійснили мрію після 5 невдалих спроб.

Відомий норвезький мандрівник та першовідкривач Роальд Амундсен, який планував і сам здійснити аналогічну подорож, був вельми стурбований тим, що спритні американці обігнали його. Повторювати чиїхось досягнень він не схотів, саме тому зібрав команду із п’яти людей та вирушив на Південний полюс. Крім Роальда Амундсена до експедиції входили: Олаф Бйолан, Сверре Хаселль, Хельмер Хансен та Оскар Вістінг. Приблизно в той самий час англійський полярник Роберт Скот сформував власну команду і також вирушив підкорювати «полярні висоти».

У жовтні, коли середня температура повітря на Південному магнітному полюсі становить -26,5 °C, експедиція Роальда Амундсена вирушила в дорогу на чотирьох санях, що були запряжені п’ятдесятьма двома собаками породи хаскі. На початках шлях проходив по засніженій рівнині, а потім почався підйом по крутих засніжених схилах. 14 грудня 1911 року команда досягла Південного полюсу і першою, обігнавши експедицію Скота на 35 днів, встановила норвезький прапор та намети. У середині одного з наметів Амундсен залишив 2 листи: перший до короля Норвегії з коротким описом подорожі, а другий до суперника Скота, щоб позловтішатися.

16 січня експедиція Роберта Скота побачила здалеку темну пляму. Команда одразу зрозуміла, що це намет. Розчаруванню не було меж. Експедиція дійшла до намету та повернулася іти додому. Повітря ставало все холодніше, наступала Антарктична зима. Дорогою члени експедиції замерзли.

До слова, у 2009 році вдалося віднайти фотографію першої експедиції на Південний полюс. Знімок знайшов норвежець Остгаарду Лунду в австрійській бібліотеці, працівники якої чудово знали, що фотографія знаходиться у них, але й подумати не могли, що це оригінал, якому немає копій у світі.

Наталя Климко
Норвезький прапор на Південному полюсі

Leave a Reply