водоспад Вікторія

У 1853 році шотландський місіонер Девід Лівінгстон вирушив в подорож по «Чорному континенту». Після двох років досліджень Девід перехворів багатьма хворобами, безліч разів попадав у смертельну небезпеку та був на межі банкрутства. Виснажлива подорож була того варта. 17 листопада 1855 року він став першим європейцем, який побачив надзвичайно красивий та захоплюючий водоспад. Як справжній патріот своєї держави Девід назвав цей водоспад в честь королеви Великобританії – Вікторії.

Водоспад Вікторія знаходиться на річці Замбезі на кордоні двох країн: Зімбабве та Замбія. Ширина водоспаду — 1800 метрів, а довжина досягає 128 метрів. Водоспад утворився на вирізаному водою міжгір’ї. У 1989 році водоспад Вікторія був занесений до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як одна з найбільш визначних пам’яток Південної Африки.

Саме у цьому водоспаді спостерігається одне з рідкісних природних явищ – нічна (або місячна) веселка. Веселку можна роздивитися двічі в рік. Безліч фотографів жили біля водоспаду щоб зуміти сфотографувати місячну веселку водоспаду Вікторія, та лише нещодавно вдалося зафіксувати чудо на фотоплівку. Саме із цим природним явищем природи пояснюється назва водоспаду на мові давнього племені матабеле – «Місце веселки».

З давніх-давен корінні племена називали водоспад Мосі-о-Тунья, що в перекладі означає «Дим, який гримить». У 2003 році чиновники Зімбабве розглядали законопроект перейменування водоспаду. Один із борців за незалежність та прихильників консерватизму в Зімбабве Джабулані Сібанда сказав, що назва змінюватися не буде, так як під таким ім’ям водоспад ідентифікує весь світ. Також він додав, що є безліч колоніальних назв на території африканських держав, та їх усіх ніхто змінювати не буде, бо це не вигідно і плутатиме приїжджих.

З 1905 року, коли була проведена перша залізниця до водоспаду Вікторія, кількість туристів невпинно зростає. У двох країнах поблизу водоспаду побудовані туристичні міста. Приблизно трьохсот тисяч людей відвідують водоспад щорічно. Він знаходиться на території двох національних парків, що крім вигідного розміщення ваблять відвідувачів екзотичними тваринами: слонами, жирафами, гіпопотамами, білими носорогами.

Наталя Климко
водоспад Вікторія

Leave a Reply