міст Патона

Будівництво легендарного київського моста розпочалося у 1941 році, коли будівельники, інженери і зварювальники погодили надзвичайно складний та ризикований проект мосту, аналогів якому не було в світі. Ідея створення проекту належить доктору технічних наук, професору Євгену Оскаровичу Патону. Він не один рік думав над технічними деталями вже не клепаної, а зварної споруди, чув гіпотези щодо неміцності конструкції, та, не зважаючи ні на що, продовжував працювати. Єдине, що його хвилювало під час будівництва, то це утворення тріщин утоми, але цю проблему він зміг обійти. На першому передвоєнному засіданні з автозварювання Патон добився своєї підтримки і змусив всіх впливових людей поставити свої підписи під проектом мосту.

У перший післявоєнний рік будівництво сталевої конструкції почало набирати обертів. Мало-помалу міст був збудований, та, на жаль, батько не побачив власне творіння. 12 серпня 1953 року Євген Патон помер. Його помічникам вдалося завершити проект. Перед офіційним відкриттям велася підготовка до випробування збудованої конструкції на міцність. Після того, як по мосту проїхала бронетанкова колона, його можна було вважати готовим до експлуатації. 5 листопада 1953 року відбулося урочисте відкриття мосту, який назвали в честь автора ідеї та його головного конструктора. Це перший у світі цільнозварений міст. Після його будівництва в Україні інші держави перебрали досвіт у вітчизняних майстрів і почали будувати подібні конструкції.

Міст Патона завдовжки 1543 метри. Під час монтажу було зварено 10 668 метрів швів. До 2004 року по мосту проходила трамвайна колія, але її реконструювали. Сьогодні по ньому можна лише прогулюватися; рух машин заборонений.

Наталя Климко
міст Патона

Leave a Reply