Гарвард

26 жовтня 1636 року за ініціативи Компанії Массачусетської затоки був заснований Гарвардський коледж, який створювався для підготовки пуританських пасторів та місіонерів. У невеличкому містечку Ньютаун представники компанії купили ферму «Коров’ячий ряд» з прилеглою до неї територією. Коли на її місці з’явився коледж, містечко почало набувати популярності. Сюди заселялися люди, серед яких був Джон Гарвард — 30-річний британський священник, який вирушив у Нову Англію з метою просвітницької діяльності на континенті. Він жив і працював в коледжі лише один рік, бо, захворівши на туберкульоз, помер у молодому віці. Так як у нього не було дітей, то більшу частину спадку – 779 фунтів стерлінгів та 400 книг із власної бібліотеки — він передав коледжу, в якому працював. За такий благородний меценатський внесок у 1639 році заклад почав називатися його ім’ям.

У 1884 році скульптор Деніел Честер Френч створив монумент Джона Гарварда, який підписав такими словами: Джон Гарвард, засновник, 1638. У народі цю скульптуру називають «Потрійною брехнею», так як у підписі автор гранітного монумента тричі помилився. По-перше, Джон не засновував університет; по-друге, коледж розпочав свою роботу у 1636 році; по-третє, ніхто в обличчя Джона Гарварда не знав, (саме тому Даніель Френч ліпив монумент із Шермана Хоера – студента університету).

У новій массачусетській конституції у 1780 році Гарвард вперше згадується не як коледж, а як університет. Офіційно коледж став університетом у першій чверті ХІХ століття, коли до Гарварду були приєднані медичний та юридичний факультети, хоча до 1780 року в документації писалося лише «Гарвардський коледж». За часів Президента Чарльза Вільяма Еліота університет став осередком культури та науки США. Президент увів низку реформ і здійснив перетворення, які започаткували розвиток освіти у сучасних вищих навчальних закладів Америки. В роботу університету він включив введення факультативних курсів та вступних іспитів. Заняття почали проводитися не лише у великих лекційних аудиторіях, а й у малих класах, де викладач міг зосередити увагу на кожному студенту.

Сьогодні Гарвард є одним із найпрестижніших вузів світу. Він складається із низки факультетів, інститутів, коледжів, а також вищих шкіл. Бібліотека Гарвардського університету займає 4-те місце у США і 17-те у світі за кількістю книг. Протягом своєї історії вуз підготував понад 320 000 спеціалістів з яких 43 стали Нобелівськими лауреатами, 36 — лауреатами Пулітцерівської премії, а 8 — президентами США. Випускником Гарвардського університету був Білл Гейтс — найбагатша людина світу, а також Марк Цукерберг, Джон Алдайк та багато інших відомих особистостей.

Наталя Климко

Leave a Reply