Сталь

17 жовтня 1855 року англійський винахідник Генрі Бессемер запатентував свій винахід процесу виготовлення сталі, який донині називають Бессемерівським процесом.

У трактаті «Хайнаньцзи», датованому 122 роком, вперше згадується про виробництво сталі. Звідти ми можемо точно визначити, що її почали виготовляти ще у ІІ ст. до н. е. китайські майстри-металурги. Вони обдували повітрям розплавлений чавун (близько сто разів). Цей спосіб так і назвали — «сто обдувань».

Кожна країна виготовляла залізо по-різному. Якщо говорити про Україну (виробництво сталі розпочалося у V-VI cт.), то у нас для його виробництва використовували сиродутні горна. З часом з’явилися домниці, які були схожі на високі печі. Потім почали застосовуватися сучасні способи виробництва заліза: Томасівський спосіб, за допомогою Мартенівської печі, електротермічний спосіб і один з найвідоміших — Бессемерівський спосіб. Його принцип у тому, щоб переробляти чавуни, які містять мало сірки і фосфору, але багаті на сицилій. Виконувалися деякі процеси, які займали загалом мало часу — 15-20 хвилин. Сталь, яка при цьому утворилася, ще не була якісною, тому перед розливом її розкислювали для повної готовності. Бессемерівська сталь – технічна; вона використовується для виробництва дроту, дахового заліза, тощо.

Наталя Климко

Leave a Reply