pochemu_muha

Якось так повелося, що Вергілій, видатний давньоримський поет, в устах народу пов’язаний із… мухами. За легендою, кістки Вергілія оберігали Неаполь від ворогів, наганяючи на противників нещадні рої крилатих комах.

Приводом для таких байок послужила реальна історія: Вергілій із почестями поховав одного з крилатих паразитів. Одного разу, дивуючи всіх сусідів, організував на землі біля свого будинку церемонію похорону мухи. З усіма належними атрибутами: довгі промови, голосіння, пишне прощання. Тіло поховали в дорогому мавзолеї.

Прощання з музою, як, за словами Вергілія, була його улюбленицею, коштувало поетові 800 000 сестерціїв. Дивак? Та в поета були свої причини для такого ексцентричного вчинку. Насправді Вергілій був при здоровому глузді, і ніякої мухи-вихованки не існувало. Організувавши похорони, він формально змінив цільове призначення своїх земель: перетворив їх на кладовище. Навіщо? Бо ще раніше дізнався, що уряд планує конфіскувати землі в багатіїв.

І справді, 49 року до н.е. тріумвірат в особі Марка Антонія, Емілія Лепіда і Гая Цезаря Октавіана видав указ про конфіскацію земельних наділів для роздачі відставним військовим. Винятком були лише землі, відведені під мавзолеї і кладовища.

Похоронний ритуал, що його влаштував кмітливий Вергілій, перетворив маєток поета поблизу Рима в мавзолей. Таким чином він урятував свої володіння від зазіхань. А цвинтарна земля це й не обкладалася податком. Суцільні вигоди! І все це завдяки вчасно похованій мусі.

Легенда про муху і Вергілія
© Сергій Філюк, «UDNM.org»

Leave a Reply