Вбивство Цезаря. Фото 2

15 березня 44 року до Р.Х. група чоловіків у тогах в залі засідань Римського Сенату напала на диктатора Римської республіки Юлія Цезаря. Почергово вони завдали йому 23 удари стилосами (загостреними стержнями для письма), від яких він і помер.

Цезар. Фото

Одним з керівників змови став Гай Кассій Лонгін, римський воєначальник. Свого часу він перейшов на бік Цезаря з табору його давнього ворога Помпея, однак той не приховував своєї недовіри до нього. Це й стало однією з причин змови. Саме Лонгін зманив на свій бік улюбленця Цезаря сенатора Марка Юнія Брута, вихідця давнього роду. 15 років перед цим Брута помилково звинуватили в організації змови проти відомого політика Помпея. Врятував його Юлій Цезар, який був коханцем його матері Сервілії. Він і подбав про те, щоб звинувачення з нього зняли.

До слова, Сервілія і Цезар стали коханцями у 64-63 роках до Р.Х., їхній зв’язок тривав майже 20 років — аж до самої смерті диктатора. Відомий історик Плутарх описував з цього приводу одну кумедну ситуацію, що сталася у Сенаті. Коли одного разу між Цезарем і Катоном (дядьком Брута) тривала запекла суперечка й увага всього Сенату була прикута до них, Цезарю раптом передали маленьку табличку. Катон став звинувачувати його в таємних зв’язках із замовниками і зажадав прочитати записку вголос. Тоді Цезар передав табличку прямо в руки Катону, і той уголос прочитав безсоромного листа своєї сестри Сервілії до Цезаря, який її спокусив, і якого вона гаряче любила.

Сервілія і Цезар

Сервілію в багатосерійному телесеріалі «Рим» зіграла відома акторка Ліндсей Дункан (фото вгорі).

Що ж до Марка Юнія Брута, то на час скоєння вбивства йому було вже 43 роки (до слова, його матері на той час виповнилось 60, а Цезарю — 56). До цього часу він встиг послужити як воєначальнику Помпею, недругу Цезаря, так і самому диктатору. Коли Брут перейшов на бік Цезаря, той дуже прихильно ставився до нього і передав йому в управління одну з провінцій — Цизальпинскьку Галлію. Відтоді кар’єра Марка Юнія пішла вгору. В рік вбивства Цезаря Брут став претором (одна з найвищих державних посад в Древньому Римі), після чого він мав отримати в управління Македонію й опісля стати консулом. Однак він вирішує долучитися до змовників проти Цезаря. Потім це пояснювалося тим, що він отримував звідусіль анонімні листи, автори яких нагадували йому про його походження, спонукаючи до розриву з диктатором. Після того, як Кассій зманив Брута на свій бік, багато знатних римлян приєдналися до змовників.

Марк Юній Брут. Бюст. Мікеланджело

На той час Цезар вже був проголошений імператором усіх володінь Риму. Він отримав довічний титул диктатора республіки. У Римі запанувала монархія. Цезар зменшив повноваження Сенату та Народних зборів, які часто лише формально виконували свої обов’язки. Також він вдвічі врізав розмір соціальної допомоги малозабезпеченим. Це робилося для того, аби стримати приплив до столиці злидарів. Особа Цезаря була проголошена недоторканою. У Капітолійському храмі встановили статую Цезаря, виконану із слонової кістки, а бронзового диктатора поставили у храмі Квіріна, написавши на статуї: «Непереможному божеству».

Тріумф Цезаря викликав лють його недругів, невдоволення римської аристократії і найголовніше — обурення поборників республіканського режиму. Це й стало передумовою змови. Змовники не мали чіткої програми, вони хотіли одного — вбити Цезаря.

Сигнал до нападу подав колишній симпатик Цезаря сенатор Луцій Тіллій Цімбер. Він вирішив приєднатися до змовників після того, як диктатор відмовився помилувати його брата і повернути його із заслання. Цімбер і подав змовникам умовний сигнал, зірвавши з Цезаря тогу й крикнувши: «Чого чекаєте, приятелі?» Змовник Каска першим ударив Цезаря стилосом у шию. Рана не була глибока й смертельна, і Цезар вирвав стилос з криком: «Що робиш, проклятий Каско?» Але потім удари посипалися зусібіч.

Вбивство Цезаря

За легендою, спочатку Цезар чинив опір нападникам, але побачивши Брута, вигукнув свою відому фразу, закрив обличчя тогою і лише скрикував після кожного завданого удару. «І ти, Бруте?» — ось останні слова великого диктатора Римської республіки, першого імператора Древнього Риму Гая Юлія Цезаря.

До слова, на одному з аукціонів за півмільйона доларів було продано унікальну монету під назвою «Березневі іди» (фото внизу). На аверсі монети — портрети Брута, вбивці Цезаря; на реверсі — два кинджали, ковпак і букви EID MAR, що позначають дату, коли був убитий Юлій Цезар. Це єдина монета, випущена в Римі на честь смерті диктатора. На сьогодні відомо лише про 60 монет такого типу.

Олег Стецишин
Опубліковано в газеті «Історія+». Січень 2014
Монета на честь вбивства Цезаря

Leave a Reply