Бредбері

Історія пожежника Гая Монтега розпочалася одночасно у двох часових вимірах: перший з них – 20 жовтня 1953 року, а інший – маргінальне споживче майбутнє XXI століття. «451° за Фаренгейтом» – роман-антиутопія Рея Бредбері, який зумів здивувати своєю правдивістю і пересторогою прискіпливого читача. 61 рік геніальний твір радує щоразу нові покоління, але ніхто не здогадується, чому Рей вирішив написати про майбутнє в якому теле- і радіопростір буде займати одну з найвагоміших віх суспільства, а книги не просто відійдуть на другий план — вони стануть забороненим плодом для поціновувачів, а їх наявність у домі буде загрожувати довгим ув’язненням.

Книги – спалити, вони переривають подорож між роботою та розвагами, вони — зайва ланка, яка загрожує людям непотрібною зайнятістю. Парадокси? Ні, це майбутнє. Коли Рей Бредбері був ще маленьким, він часто дивився фільми, перед показом яких транслювали хроніку. В одній із них письменник побачив, як Гітлер наказує скинути до купи і спалювати цілі бібліотеки книг. Маленького Бредбері це страшенно злякало: невже світ залишиться без цих творів?

Одного разу Бредбері сказав: «Коли Гітлер палив книги, я гостро відчував, ви вже вибачте мене, ніби він вбивав людей. Хоча в кінці історії люди і книги – з одної плоті». У дорослому віці Бредбері стала відома історія Олександрівської бібліотеки. Він часто прокручував у голові історію втрати книг і написав роман «451° за Фаренгейтом» як послання-застереження у майбутнє: цінуйте книги, не дозвольте знищити їх, бо при 451° вони з легкістю можуть згоріти, а з ними — мудрість поколінь.

Роман був надрукований у взятій на прокат бібліотечній друкарській машинці і був виданий спочатку скорочено в журналі «Galaxy Science Fiction». Весь роман надрукували у перших номерах журналу «Playboy». Спочатку роман «451° за Фаренгейтом» був під жорсткою цензурою і чітко поділявся на дві книги: одна — для дорослих, інша, відповідно, для дітей. Видавництво «Ballantine Books» порушило авторські права, так як подібна цензура була прихована. Лише у 1980 році шанувальники письменника відстояли один авторський варіант без жодних поділів.

Наталя Климко

Leave a Reply