tren-siram-es-ice-bucket-challenge-yang-4f1a3d

Айс Бакет Челендж. Напевно, якби не осінь, то люди і далі продовжували б масово обливатися крижаною водою. Дивокампанія була створена з метою розповсюдження інформації про рідкісну хворобу — боковий аміотрофічний склероз (БАС). На 25 тисяч чоловік припадає 1 хворий цим недугом.

Мільйони людей по всьому світу долучилися до незвичайної акції, кошти від якої в різних країнах спрямовувалися не лише на БАС, але й на інші хвороби (рак, СНІД), дослідження яких має не менш важливе значення. В Україні, наприклад, зібрані під час Ice Bucket Challenge гроші йшли в підтримку антитерористичної операції.

За офіційними даними з липня по серпень 2014 року благодійна організація, що займається дослідженнями бокового аміотрофічного склерозу, отримала близько 100 мільйонів доларів. У Великобританії аналогічні організації лише за останні тижні серпня зібрали майже 3 мільйона фунтів стерлінгів.

На YouTube пошуковий запит «Ice Bucket Challenge» видає понад 23,5 мільйони відеороликів.

Ice Bucket Challenge, YouTube

Незважаючи на всі позитивні сторони цього флешмобу, хотілося б розглянути й інші аспекти.

На земній кулі загальний об’єм води становить 1 400 млн куб. км, з яких лише 35 млн куб. км (2,5%) приходиться на прісну воду (тут враховано абсолютно всі запаси, включаючи багатовікові льодовики Антарктиди і Гренландії). Власне прісна вода, яка тече в річках, озерах та під землею, тобто та, якою ми користуємося в повсякденні, дорівнює 200 тис. куб. км (0,01% від всієї води світу або 20015 літрів). Якщо порахувати, що кожним, хто брав участь в Айс Бакет Челендж і виклав свій ролик на YouTube, під час обливання було використано хоча б піввідра води (5-7 літрів), то сумарний об’єм витраченої протягом акції води дорівнюватиме 165,5 мільйонів літрів води. Якби ж учасники повторювали обливання хоча б двічі на місяць, то за рік ми втратили б майже 4 мільярди літрів прісної води.

Звичайно, вода є частково поновлюваним ресурсом (випаровування-конденсація, очищення), але таке ставлення до ресурсу, який є у дефіциті на сьогоднішній день, можна назвати якоюсь мірою легковажним і некоректним по відношенню до тих, хто його потребує. Сьогодні близько півмільярда жителів Африки не мають доступу до безпечних та якісних водоочисних споруд, а в 2030 році вже майже половина населення планети житиме під загрозою водного дефіциту. За інформацією ЮНІСЕФ, щодня близько півтори тисячі дітей гинуть від інфекцій, викликаних забрудненою водою.

Летальний челендж

Чомусь, мало хто з учасників Айс’у задумувався про те, наскільки участь в такій акції може бути небезпечною для них самих. Лікарі застерігають: обливання крижаною водою потребує хоча б місяця комплексного загартовування. Для непідготовлених організмів таке обливання може стати шоком і призвести до ГРВІ, інколи навіть до ураження нирок, запалення нервових вузлів (особливо лицьового і сідничного нервів), а також інфаркту або інсульту.

Окрім того, багато учасників флешмобу зазнали фізичних травм, які подекуди стали причиною їхньої смерті. 18-річний шотландець Кемерон Ланкастер, обливаючи себе на кар’єрі Престон Хіллз (м. Інверкітінг), втратив рівновагу, послизнувся і впав у воду з 25-метрової висоти. Смерть була миттєвою. Така ж доля спіткала 48-річниго німця; він загинув через чотири дні після участі в акції. Причина: розрив вени в мозку.

Негативною стороною акції також є те, що боковий аміотрофічний склероз — хвороба вкрай рідкісна (на мільйон осіб припадає 40 хворих), і зароблені під час акції кошти могли б піти на дослідження більш масових захворювань, котрі щоденно забирають життя десятків тисяч людей.

І хай там що, будемо сподіватися, що пожертвуваних грошей вистачить для того, щоб в світі стало на одну невиліковну хворобу менше. Лиш співчуття один до одного врятує нас усіх.

© Сергій Філюк, «UDNM.org»

Leave a Reply