Девід Габбл

20 листопада 1898 року в Маршфілді (штат Міссурі) народився відомий американський астроном Девід Павелл Габбл. Батько його був страховим агентом, який суворо виховував своїх дітей. Закінчивши школу, Девід вступив у Чиказький університет, де вивчав філософію та літературу. Пізніше переїхав навчатися до Оксфорду. В Англії вивчав юриспруденцію. Таким чином складні життєві обставини змусили практикувати нецікаві Девіду предмети.

Коли хлопець повернувся на Батьківщину, то розпочав вивчати астрономію у Йорській обсерваторії при Чиказькому університеті, яка зацікавила юнака більше за все. У 1919 році він розпочав працювати за спеціальністю астронома в обсерваторії при інституті Карнегі. Саме там Габбл пропрацював усе своє життя. На цій науково-дослідній базі провів свої фундаментальні досліди. Одними із перших його праць були дослідження про галактики, в яких він заперечив загальноприйняту догму про існування лише одного Чумацького Шляху (однієї галактики) і висунув гіпотезу, що їх є кілька. Більша частина наукового світу не підтримала його, та з роками дослідники зрозуміли правдивість таких суджень. Вивчення Всесвіту стало проводитися у зовсім іншому ракурсі.

У 1935 році Девід Габбл відкрив астероїд. Цей рік став для вченого вдалим: крім постійних досліджень, він зумів закінчити одразу дві праці — «Спостережницький підхід до космології» та «Царство Туманностей», що принесли автору світову славу.

Все своє життя вчений займався дослідженням галактик, їх класифікацій. Саме він поклав основи міжгалактичних досліджень, відстоював права усіх астрономів. Не один раз звертався до владних структур, щоб ті затвердили Нобелівську премію у сфері астрономії. Успіху в цій справі він не досягнув, але після його неодноразових прохань роботи з астрономії почали отримували премії у галузі фізики. За високі досягнення у дослідженні космосу Девід Габбл був нагороджений чотирма медалями, в його честь названий космічний телескоп.

Наталя Климко

Leave a Reply