Аляска

18 жовтня 1867 року Аляска перейшла у власність Америки. Територія Росії зменшилася на більш ніж півтора мільйони квадратних кілометрів. У цей день на острові опустили прапор Росії і підняли прапор Америки; 18 жовтня – офіційний «День Аляски».

На перший погляд здається, що ситуація з продажем острова проста: 7 200 000 доларів в обмін на Аляску. Але навкруги цього вигідного бартеру є безліч чуток і непідтверджених фактів. Існує декілька версій продажу острова.
Більшість дослідників сходяться на думці, що продаж острову був взаємовигідним. Поки американці не дізналися про родовища золота та мінералів на Алясці, то у сенаті США за купівлю острова проголосувало всього-на-всього на одну людину більше, ніж за те, щоб його не купувати. Але коли відкрилася «золота таємниця», то стало зрозуміло: американці не помилися. Щодо росіян, то ситуація зрозуміла: з них ніхто не знав про поклади дорогоцінного металу, саме тому вони зосередили всі ресурси для дослідження Примор’я і Приамур’я. Для цього їм потрібно було збільшити державну казну, тобто продати економічно невигідну територію — Аляску.

Також існує альтернативна версія переходу острова від однієї країни до іншої. Під час громадянської війни у США на боці Півночі брали участь дві російські ескадри, дії яких допомогли перемогти Федерації на чолі з Авраамом Лінкольном. Президент США був вимушений віддячити (заплатити) Росії за військову підтримку. Відкрито він цього зробити не міг, тому зробив це у вигляді купівлі острова, який Росії був абсолютно не потрібен. Швидше за все Росія погодилася допомагати Лінкольну за 7 200 000 доларів; саме цим можна пояснити «маленьку» суму як для купівлю такого великого острова.

Третя і найбільш неправдоподібна версія твердить, що продати Аляску запропонував брат тодішнього імператора Олександра ІІ Костянтин, який думав, що золото відкрите на Алясці зможе привернути увагу Англії, і та захоче собі цей шмат території. «На цей момент Росія не готова вступати в нове протистояння, тому нам потрібно позбутися проблемної території», — заявив Костянтин. Саме тоді Америка проводила політику розширення. США купила острів надзвичайно вигідно: будь-яка запропонована ціна задовольнила Росію, бо її головна мета – продати, щоб позбутися.

Як би історики не перетягували історичну правду на свій бік, пересічний житель цієї місцевості може з впевненістю сказати одне: Аляска — частина Америки!

Наталя Климко

Leave a Reply