6765

Сьогодні на Землі немає людини, яка хоча б раз не переживала стрес або депресію. Нервувати ми починаємо ще в пелюшках: плач, сльози у дитячому віці — немов щось вроджене, те, що передалося по генах. Найскладніший період в психологічному розвитку індивіду — пубертатний період. Саме тоді відбувається статеве дозрівання у підлітків, формується характер. Все, що слухає, що читає, дивиться, чим займається людина в цей період вплине на все її життя.

Чим швидше розвивається людство, тим більше на планеті психічно хворих. Почувши слово «псих» ми автоматично дистанціюємося від проблеми, на підсвідомому рівні говорячи собі: «Я абсолютно здоровий, і зі мною ніколи такого не станеться». Однак вчені довели, що кожен другий житель Землі має схильність до розвитку психологічних захворювань. Потрібен лише поштовх, якесь велике емоційне потрясіння, що запустить цей самовбивчий механізм.

Страшно подумати, що то був за поштовх у житті американця Вільяма Стенлі Мілліґана або як його ще називають Біллі Мілліґана. Хлопець народився 14 лютого 1955 року в містечку Маямі-Біч (Флорида, США). Всередині Біллі оселилися не дві, а 24 особистості.

Життя Біллі було непростим. Батько хлопця мав багато боргів, страждав від алкоголізму та постійних депресій. Коли Біллі було 4 роки, його батько покінчив життя самогубством — отруївся чадним газом. В 1963 році мати вийшла заміж за іншого чоловіка, такого собі Чалмера. Сам Біллі згадував, що його перші альтер-его з’явилися у 3-річному віці; їх число збільшилося у 8 років, коли Чалмер зв’язав його в сараї та вперше зґвалтував.

Коли Біллі Мілліґану було 20, його посадили за ґрати за зґвалтування та озброєне пограбування. Через два роки його достроково відпустили, але в тому ж році він знову потрапив в тюрму, знову за зґвалтування. Мілліґан був розпізнаний однієї з жертв по фотографії в поліцейській картотеці, а на автомобілі іншої жертви були знайдені його відбитки пальців. В процесі підготовки захисту Мілліґана Доктор Віллісон Дріссколл провів психологічну експертизу, яка виявила у Біллі гостру шизофренію. Інший лікар, психолог Дороті Тернер поставив хворому новий діагноз — розлад множинної особистості. Адвокати добилися визнання Мілліґана неосудним, після чого суд відправив його в психлікарню.

Головні особистості Біллі Міліґана:
1. Біллі — головна особистість, схильний до самогубства.
2. Артур — 22-річний англієць, знавець науки, зокрема медицини. З метою вивчення написів на єгипетських пірамідах самостійно вивчив арабську мову. Дедуктивно встановив, що є не єдиною особистістю в тілі Мілліґана, взяв на себе відповідальність за тіло і встановив правила поведінки для інших особистостей. Любить курити трубку.
3. Рейджен Вадасковініч — 23-річний югославський комуніст, знавець зброї та боєприпасів. Говорить на сербохорватській мові, відповідає за базові дії в небезпечних ситуаціях.
4. Аллен — 18-річний пройдисвіт, красномовний маніпулятор. Малює портрети, грає на барабанах.
5. Томмі — 16-річний електрик. Вміє звільнятися від наручників та гамівних сорочок, малює пейзажі, володіє грою на саксофоні.
6. Денні — 14-річний хлопчик, відлюдник, боїться чоловіків. Малює натюрморти. В свій час вітчим хлопчика Чамлер змусив Денні викопати собі могилу і закопав в ній хлопця, через що малий боїться землі.
7. Девід — 8-річний хлопчик, чия свідомість зайнята біллю інших особистостей.
8. Крістін — 3-річна англійка. Коли Біллі вдома чи в школі робив шкоду, Крістін стояла в кутку, бо на відміну від інших «жителів тіла» робила це спокійно. Одна з найперших альтер-его, має труднощі з читанням (вчить писати і читати дівчинку Артур). Улюблениця особистостей Мілліґана.
9. Крістофер — брат Крістін, 13 років. Грає на гармоніці.
10. Адалана — 19-річна лесбіянка. Любить готувати, складає вірші. Саме Адалана володіла свідомістю Біллі, коли той ґвалтував своїх жертв. Артур оголосив її «небажаною» особистістю, назавжди заборонивши їй коли-небудь втримувати свідомість.

Інші 13 альтер-его були кваліфіковані самими ж особистостями Біллі як «небажані»:
1. Філ — житель Брукліна, займався торгівлею наркотиками та грабував гомосексуальні пари, дожидаючись їх на автостоянках.
2. Кевін — друг Філа, який спланував пограбування аптеки. Під час перебування Мілліґана в психіатричній клініці Артур виключив Кевіна зі списку «небажаних» за те, що той влаштував повстання проти санітарів, які били хворих.
3. Волтер — австралієць, полюбляє полювання. В списку «небажаних» опинився за варварське вбивство ворони в лісі.
4. Ейпріл — брюнетка з Бостону. Одержима ідеєю вбивства вітчима Біллі.
5. Самуель — побожний єврей.
6. Марк — нічого не робить без вказівок, витріщається на стіну, коли набридає те, що він робить.
7. Лі — веселун. З’явився під час одного з ув’язнень Мілліґана. Потрапив у список «небажаних» через те, що його жарти несли загрозу тілу.
8. Стів — пародіював інших особистостей.
9. Джейсон — альтер-его дитинства. Мета існування — вивільнення негативу, що завжди приводило до складних ситуацій.
10. Боббі — мрійливий хлопець, котрий хотів стати актором, мандрівником або навіть героєм, але нічого не робив для втілення своїх намірів в реальність.
11. Шон — глухий хлопчик, альтер-его дитинства.
12. Мартін — хвалько і сноб з Нью-Йорку.
13. Тімоті — флорист.

Об’єднуючою 24-ю особистістю був Вчитель. Він єдиний пам’ятав епізоди з життя Біллі Мілліґана, які були недоступними іншим «жителям тіла».

Фото Біллі Мілліґана

В клініці Біллі пробув 10 років. Відомо, що в 1996 році Мілліґан жив в Каліфорнії, володів маленькою кіностудією та мав намір зняти короткометражне кіно. Декілька місяців тому в будинку для пристарілих Біллі пішов з життя. Йому було 59.

Наразі про Мілліґана знімається фільм. В березні цього року стало відомо, що головну роль у кінострічці зіграє Леонардо ді Капріо. Також існує автобіографічний роман американського письменника Деніела Кіза «Численні розуми Біллі Мілліґана», який детально описує життя Вільяма Стенлі Мілліґана.

Психологія — річ цікава і небезпечна. Єдине правило, яке зменшує ризики збожеволіти — ніколи не займатися «самолікуванням» під час депресій чи стресів. Зі своїми переживаннями варто ділитися, інакше вони їстимуть нас зсередини.

Сергій Філюк


Leave a Reply